Не е случайно, че 27 януари – рожденият ден на гениалния композитор Волфганг Амадеус Моцарт – се превръща в отправна точка за значими музикални, образователни и интердисциплинарни проекти. Двигател на тези инициативи е диригентът Йордан Камджалов, неотменно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Това партньорство, за което сме разказвали и преди, продължава да се развива, откривайки нови хоризонти.
И двамата са възпитаници на хорово-диригентската школа на проф. Лилия Гюлева. И двамата вярват, че възпитанието чрез изкуство може не само да вдъхнови, но и да промени света. Днес те правят следваща съвместна крачка като ръководители на две престижни частни образователни институции в базата на Националния комплекс по култура в Горна баня – детска градина и училище „Монтесори“.
Мая Василева, която от години ръководи най-големия детски хор у нас, споделя: „Хорът е представителна извадка на училището, но при всички събития всички деца са на сцената. Това е нашата мисия – възпитание чрез изкуство. Йордан Камджалов винаги е проявявал дълбок интерес към човешкия потенциал, а сега той ще работи за изграждането на личността още от най-ранната възраст. Искрено завиждам на децата за възможностите, които ги очакват!“
Маестро Камджалов допълва: „Изкуството трябва да бъде като въздуха – нещо естествено и необходимо. Защитата на детето е моя вътрешна основна мисия, която е част от общата концепция за защита на Човека.“
Освен образователните проекти, в разговора стана дума и за предстоящото двукратно изпълнение на 15 март на емблематичния „Реквием“ от Моцарт. В него ще участват хорът на „Музикалната лаборатория за Човека“ и оркестър „Генезис“. Специалната социална мисия на събитието включва отстъпки в цените на билетите за пет групи от обществото, което подчертава стремежа към достъпност и приобщаване чрез изкуство.
Предстоящата година обещава още редица интересни събития, които ще продължат да свързват изкуството, образованието и социалната ангажираност в едно неразривно цяло.
Източник: БНР