Кой носи отговорност за небостъргача на бул. Черни връх?

Дебатът около проекта за небостъргач на бул. Черни връх стана повод за сериозни спорове между ключови фигури в управлението на София. Кметът Васил Терзиев и общинският съветник Борис Бонев влязоха в задочен конфликт чрез медиите и социалните мрежи. Спорът бе провокиран от изявление на Терзиев, че предстои издаване на разрешение за строеж – изявление, което породи въпроси за мотивите му. Реакцията на Бонев беше светкавична, като той обвини кмета в липса на прозрачност и в заобикаляне на коалиционните партньори.

Историята на този проект датира от 2017 г., когато бе приет Подробният устройствен план (ПУП). Още тогава се знаеше, че заложените параметри трудно ще бъдат постигнати, тъй като зоната около булеварда претърпя значителни промени. Въпреки това, идеята за високи сгради в определени части на града винаги е била подкрепяна от някои специалисти с аргумента, че това ще помогне за оптимално използване на градските ресурси. Въпросът обаче остава – къде точно трябва да се обособят зони за подобни проекти и кой ще предложи ясна концепция за това?

Интересен е фактът, че именно през 2024 г. документацията за този проект внезапно бе внесена и придвижена, след като предишната администрация, включително бившият кмет Йорданка Фандъкова и предишният главен архитект, не бяха предприели стъпки за разрешаване на строежа. Това поражда съмнения за задкулисни договорки, особено като се има предвид, че управляващите партии, които на думи се противопоставят на презастрояването, не показват същата активност в реални действия.

От една страна, Борис Бонев изразява категорично несъгласие със строителството на небостъргача, но от друга – липсва конкретно предложение от страна на кмета или главния архитект за промяна на ПУП или ограничаване на параметрите на застрояване. Не е ясно и защо досега не е представен транспортно-комуникационен модел за сградата, който е ключов за издаването на разрешение за строеж.

Прави впечатление, че политиките срещу презастрояването се прилагат избирателно. Докато небостъргачът на бул. Черни връх предизвиква бурни реакции, в същото време мнозина районни кметове от същата управляваща коалиция подкрепят строежа на нови жилищни кооперации в различни квартали на София. Районните кметове на Лозенец, Овча Купел, Подуяне, Младост и Витоша внасят доклади за довършване на процедури за строеж, а въпреки публичното им противопоставяне на презастрояването, съветниците от ППДБСС гласуват „за“ тези проекти.

В крайна сметка, въпросът не опира само до един небостъргач, а до стратегическото планиране на София. Нужна е ясна визия за разпределението на високите сгради, която да бъде предложена от кмета и главния архитект. Решението и инициативата са в ръцете на Васил Терзиев. Ще има ли той смелостта да предложи конкретна политика, или ще продължат хаотичните действия и противоречивите послания? Това предстои да разберем.

Снимка: „Градът“

 

Овча купел-инфо е платформа, чиято цел е да представя всичко, което се случва на територията на нашия квартал.

Какво ни провокира да създадем Гласът на Овча купел?