На 1 февруари в столичния квартал „Овча купел“ бяха въведени в експлоатация 9 нови зелени острова. Те са част от по-мащабен проект, който ще предостави общо 58 такива съоръжения в районите „Овча купел“, „Илинден“ и „Надежда“ до 2025 година, улеснявайки близо 3600 домакинства в разделното изхвърляне на отпадъци. По време на събитието, организирано от Столична община, бяха раздадени 500 съда и биоразградими торбички за разделно събиране на хранителни отпадъци.
Зелените острови представляват заградени пространства с контейнери за различни видове отпадъци – пластмаса, стъкло, хартия, хранителни и смесени битови отпадъци. Те се изграждат приоритетно в райони с високоетажно строителство и са част от инициативите на Столична община за подобряване на системата за разделно събиране.
Основната цел на тези съоръжения е увеличаване на дела на рециклираните и повторно използваните материали, намаляване на замърсяването и ограничаване на количеството депонирани отпадъци в София. Събирането на отпадъците от тези острови се осъществява от различни организации – за опаковки от специализирани фирми, за битови отпадъци от сметосъбиращите компании, а за хранителни отпадъци – от Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО).
Обособяването на тези острови също така подпомага въвеждането на по-справедлив модел за таксуване на сметосъбирането на принципа „замърсителят плаща“. Те са подходящи за зони, където инфраструктурата позволява изграждането на затворени пространства с минимална площ от 15 кв. м.
Екипът на кмета Васил Терзиев отчита положителни резултати в управлението на отпадъците през 2024 година. СПТО съобщава за рекордно количество преработени хранителни отпадъци – 8413 тона, което е с 17% повече спрямо 2023 година. Също така, през 2024 година са събрани 19 тона опасни отпадъци от домакинствата, което е почти двойно увеличение спрямо предходните пет години.
Столичният завод за отпадъци също регистрира значителен ръст в отделянето на рециклируеми материали от общите отпадъци, събрани в града. Реализираните приходи от тях възлизат на 1 464 000 лева, с близо 1 милион повече от 2023 година.
През 2024 година Столичният общински съвет прие нови, по-високи изисквания към организациите за оползотворяване на опаковки, с което София стана лидер в националните усилия за подобряване на разделното събиране. Това решение бе представено пред всички общини от зам.-кмета по екология Надежда Бобчева, която председателства Комисията по околна среда, кръгова икономика и зелени политики към Националното сдружение на общините в България.
Сннимка: БГНЕС