След 6-дневна блокада София отново има наземен градски транспорт

След шест дни на масови протести и спряно движение, наземният градски транспорт в София започна да възстановява дейността си поетапно от вечерта на 19 май. Решението за прекратяване на блокадата бе постигнато след като правителството отпусна 15 млн. лева за четирите общински транспортни дружества в столицата.

Информацията за отмяната на стачката бе потвърдена от вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов. По думите му, отпуснатите средства са достатъчни, за да се покрият исканията на работещите в сектора. Всички 12 транспортни депа и гаражи в София, включително тези в Банишора, Малашевци, Земляне и Искър, вече функционират нормално.

„Бюджетът трябва да бъде прекроен така, че да гарантира устойчиво финансиране на заплатите. Подкрепяме реформи, ако те включват преразглеждане на бонусната система, оптимизиране на разписанията и подобряване на условията на труд. Ще настояваме за това. Готови сме и за нови стачни действия, ако поетите ангажименти не бъдат изпълнени“, заяви Капитанов.

Промени и следващи стъпки

Допълнителни влакове по метролинии 1, 2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3, ще бъдат пуснати във вторник, съобщиха от „Метрополитен“. Междувременно остават в сила намалените интервали на движение по всички линии на метрото.

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов призова транспортът да бъде възстановен още същата вечер, а премиерът Росен Желязков настоя това да се случи най-късно на следващата сутрин.

Как ще бъдат използвани средствата?

Отпуснатите 15 млн. лева трябва да покрият исканията на синдикатите за повишение на основната заплата с 300 лв. за всички служители в четирите транспортни дружества, със задна дата от април. Разпределението на средствата ще бъде определено от Столичната община. Общинските съветници възложиха на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) в срок от два дни да изготви конкретен разчет за увеличение на възнагражденията, който впоследствие ще бъде подложен на одобрение.

Предистория: протест, блокада, преговори

Ситуацията ескалира на шестия ден от транспортната блокада, когато от КНСБ обявиха готовност за безсрочна стачка, обхващаща и метрото. Преговорите между синдикатите и кмета на София Васил Терзиев не доведоха до решение. Впоследствие премиерът Желязков се срещна с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“, а граждани организираха протест в защита на кмета пред Столична община.

Протест vs. Стачка – каква е разликата?

През изминалата седмица ситуацията премина през различни форми на недоволство – от протест до гражданско неподчинение, а накрая до обявяване на готовност за стачка. Важно е да се прави разграничение:

  • Протестът може да бъде индивидуален или групов и изисква предварително уведомление. Работниците получават заплата, тъй като не са официално в стачна процедура.

  • Стачката изисква колективно решение и събиране на подписи от поне 50% от заетите. През този период служителите не получават заплати и нямат право да възпрепятстват колегите си, които не участват.

Тъй като официална стачка така и не бе обявена, всички служители на градския транспорт ще получат пълни възнаграждения за месеца, въпреки временното спиране на дейността.

Овча купел-инфо е платформа, чиято цел е да представя всичко, което се случва на територията на нашия квартал.

Какво ни провокира да създадем Гласът на Овча купел?