Разразил се спор за собствеността върху ключов терен в столичния квартал „Овча купел“ може да блокира изграждането на дългоочаквания парк „Кукуряк“. Докладът за подробния устройствен план (ПУП), който трябваше да ускори реализацията на проекта, изненадващо бе отложен преди седмица.
Забавено обещание и нарастващ интерес
Идеята за парка съществува от над десетилетие, но липсата на действия от страна на Столичната община активира апетитите към огромния празен терен, известен като „Кучешката поляна“. Проектът за парка постепенно се свива, тъй като се оказва, че в обхвата му попадат частни имоти. Според плановете от 2018 г., метростанция „Мизия“ се намира само на 150 метра от терена, което допълнително увеличава инвестиционния интерес към района. Почти цялата зона между метростанцията и поляната вече е застроена, с изключение на един празен имот от 6.2 дка, отреден по Общия устройствен план за високо жилищно строителство.
Общински терен с неясен статут
През януари 2020 г. районният кмет на „Овча купел“ Ангел Стефанов обявява този терен за частна общинска собственост, след като става ясно, че към него няма реституционни претенции. Теренът е бил частен преди изграждането на близкия жилищен комплекс, но собствениците са били обезщетени с други имоти и нямат претенции към този. Кметът предлага той да бъде използван като средство за замяна с частните имоти, попадащи в обхвата на бъдещия парк, което ще освободи повече пространство за зелена площ.
Пазарна стойност и борба за собственост
Със своето местоположение между метростанция и бъдещ парк, имотът от 6.2 дка се превръща в най-примамливата зона за жилищно строителство в района. Позволеното РЗП (разгъната застроена площ) е над 20 000 кв.м, а това предполага потенциални приходи от около 40 млн. евро при средна цена от 2000 евро/кв.м, по изчисления на кмета Стефанов.
Този интерес предизвиква претенции за собственост. Двама братя, А.С. и Й.С., които отглеждат крави, твърдят, че владеят имота „по давност“, като сочат, че са го ползвали над 10 години – за паша, косене на трева и поправка на ограда. Със свидетелски показания те печелят дело в Софийския градски съд през март 2023 г., въпреки че ключови свидетели от районната администрация не са били допуснати до изслушване. Решението в момента се обжалва пред Софийския апелативен съд.
Втори претендент и съмнения за измама
Докато тече делото, друг човек – Мирослав Огнянов Лазаров – обявява, че също е собственик на терена, като представя нотариален акт от 1978 г. на името на баща си за 5 дка. Теренът дори е обявен за публична продан от частен съдебен изпълнител. При проверка по искане на кмета Фандъкова обаче в Агенцията по вписванията не е открито копие на въпросния нотариален акт. Продажбата е спряна, а случаят е предаден на прокуратурата.
Решението: орязан парк или риск от липса на такъв
Въпросът сега е дали проектът за парка да се придвижи напред с изключване на спорните имоти или да се изчака съдебното решение. Районният кмет Стефанов, както и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, подкрепят първия вариант – да се приеме ПУП без спорния терен, с идеята, че при благоприятно съдебно решение, той ще бъде върнат към парка.
Основната част от терена за парк „Кукуряк“ е собственост на БАН, която се е съгласила да го прехвърли на общината срещу изграждане на астрономическа обсерватория. При забавяне на проекта обаче не е ясно дали бъдещо ръководство на академията ще спази тази договорка.
Очаквания и следващи стъпки
Докладът за подробния устройствен план на парка, отложен преди седмица, вероятно ще бъде включен в заседанията на ресорните комисии още през следващата седмица. Целта е документът да бъде разгледан и гласуван на сесията на Столичния общински съвет на 29 юни. Това би дало шанс проектът най-сетне да се задвижи, дори и частично – след повече от десетилетие обещания.
Снимка: Дневник