В началото на април стартираха тестовете на тол системата, които са необходими, за да се въведат новите функции за засичане на средна скорост и автоматично налагане на глоби на нарушителите по българските пътища. Според инж. Олег Асенов, цитиран от Нова телевизия, системата трябва да премине през 500 тестови преминавания при различни скорости и метеорологични условия, преди да бъде официално въведена в експлоатация.
Нова техника и нови камери
Допълнително ще бъдат монтирани още 294 камери, които ще позволят изграждането на отсечки за измерване на средна скорост. Най-ефективни според експертите са участъците с дължина между 2 и 20 километра. В първия етап се предвижда създаването на около 80 такива участъка.
Например, по пътя от Троян към София ще бъдат поставени девет камери. По трасето София – Кулата се планират между 8 и 10 отсечки, а между София и Варна – до 12. Отсечките между София и Пловдив ще бъдат 4 или 5.
Контрол и пътна безопасност
Инж. Асенов подчерта, че основната цел на системата е повишаване на пътната безопасност чрез избор на участъци с висока концентрация на пътни инциденти. Системата ще действа възпиращо и ще възпитава шофьорите чрез постоянен контрол.
Камерите разчитат регистрационните номера и категорията на автомобила, като регистрират времето на влизане и излизане от съответната отсечка. Това гарантира, че няма как да се отчете нарушение от автомобил, който не е преминал през наблюдаваната зона.
Допълнителни функции и глоби
Новата технология ще може да отчита и агресивно поведение на пътя – например каране на прекалено малка дистанция между автомобилите. Информацията от камерите ще се предава в реално време към системата на МВР.
Глобите за превишена средна скорост ще бъдат в съответствие с действащите в момента санкции. Издадените фишове ще се изпращат чрез SMS или през платформи за чат, а обработката им ще следва стандартния ред.
Снимка: Фейсбук